Implanty zębów zwane również wszczepami śródkostnymi, to po prostu niewielkich rozmiarów śruby wykonane z bardzo wytrzymałych metali. Implanty stomatologiczne są najbardziej popularnym rodzajem implantów. Ich celem jest zastąpienie utraconego zęba lub grupy zębów. Metale, z których wykonane są implanty muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy.

Przede wszystkim implant zęba musi być bardzo dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Dlatego do produkcji implantów stosuje się tak zwane metale biokompatybilne. Do takich metali należy tytan oraz stop tytanu z cyrkonem, który charakteryzuje się większą wytrzymałością mechaniczną od czystego tytanu. Śruba wykonana z takiego tworzywa jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm ludzki dzięki czemu implant na trwałe zrasta się z kością zastępując tym samym utracony korzeń zęba.
Najważniejszą cechą implantu  jest tak zwana zdolność do osteointegracji. Innymi słowy chodzi o to, aby wszczepiony implant zrósł się z kością. Badania dowodzą iż zarówno prędkość jak i trwałość tego procesu zależy przede wszystkim od jakości materiału z którego został wykonany implant.Najlepsze, a co za tym idzie najdroższe są implanty tytanowe. Jednak i wśród nich można wyróżnić podkategorie, które różnią się pewnymi cechami oraz ceną.
Implanty ceramiczne to implanty wykonane z tlenku cyrkonu. Jest to najnowsza generacja implantów stomatologicznych. Tego rodzaju implanty nie prześwitują przez dziąsła (czasami ma to miejsce przy implantach tytanowych) ponieważ są koloru białego. Mają one wartość nie tylko estetyczną. Można je stosować również w wypadku alergii pacjenta na tytan. Implanty ceramiczne umieszczane są podczas jednej wizyty, nie w dwóch etapach jak w przypadku tytanowych implantów cylindrycznych.