Nagły ból pojawiający się po spożyciu zimnego lub gorącego pożywienia, po chwili ustępujący samoistnie - Jeśli ból ustępuje samoistnie i trwa tylko chwilę to niekoniecznie jest to problem. Nadwrażliwość może być spowodowana uszkodzeniem wypełnienia lub ( najczęściej ) jest wynikiem odsłonięcia się niewielkiej powierzchni korzenia - Spróbuj użyć pasty dla zębów nadwrażliwych (np. Sensodyne). Szczotkuj zęby miękką szczoteczką przeznaczoną do tych celów. Jeśli po kilku tygodniach nie będzie poprawy skontaktuj się z Twoim dentystą.

Nadwrażliwość zębów jest problemem, z którym borykają się ludzie w różnym wieku, który przejawia się bólami o zróżnicowanym stopniu intensywności. Bóle te najczęściej pojawiają się podczas spożywania słodkich, zimnych lub kwaśnych pokarmów, szczotkowania zębów, a nawet przy wzięciu głębokiego wdechu – szczególnie w porze zimowej.

Nadwrażliwość może dotyczyć pojedynczych zębów, jak i całych łuków zębowych a problem ten może się pogłębiać przy ubytkach próchnicowych, nieprawidłowej budowie zęba, chorobachi przyzębia czy osłabionym szkliwie i zębinie.

Ropnie występują najczęściej wtedy, gdy ropa gromadzi się w okolicy korzeni zębów lub w przestrzeni między zębem a dziąsłem w rezultacie infekcji bakteryjnej.
Przyczyny

Za powstawanie infekcji odpowiedzialne są bakterie próchnicy, które znajdują się w płytce nazębnej, utworzonej z resztek pokarmu i śliny. To one migrują wewnątrz zęba do kości lub bytują pod  kamieniem nazębnym co może również spowodować infekcję dziąseł i sprzyja powstawaniu ropni przydziąsłowych.

bol_zeba-pani

Czasami po zakończeniu leczenia i wypełnieniu zęba, pacjent przez kilka dni może odczuwać ból, który jest objawem naturalnym. Nie każdy jednak o tym wie, stad normalną reakcją jest pojawienie się wówczas niepokoju i podejrzenia, że może stomatolog nie wyleczył zęba prawidłowo.

Zęby mądrości, zazwyczaj pojawiają się jako ostatnie, zwykle w wieku od 16 do 20 roku życia, kiedy stajemy się „mądrzejsi”. I stąd pochodzi ich nazwa. Powszechnie uważa się, że są nam niepotrzebne i usuwa się je. Ze względu na to, że zęby mądrości są ostatnimi pojawiającymi się zębami stałymi, często w jamie ustnej pozostaje na nie zbyt mało miejsca. Może to prowadzić do zatrzymania a to może powodować obrzęk i ból. Ósemki wydają się całkowicie zbędne.