Zęby mądrości, zazwyczaj pojawiają się jako ostatnie, zwykle w wieku od 16 do 20 roku życia, kiedy stajemy się „mądrzejsi”. I stąd pochodzi ich nazwa. Powszechnie uważa się, że są nam niepotrzebne i usuwa się je. Ze względu na to, że zęby mądrości są ostatnimi pojawiającymi się zębami stałymi, często w jamie ustnej pozostaje na nie zbyt mało miejsca. Może to prowadzić do zatrzymania a to może powodować obrzęk i ból. Ósemki wydają się całkowicie zbędne.

Nie dość, że nie stwierdzono jakiegokolwiek upośledzenia  w przypadku braku tych zębów to jeszcze wiele osób posiadających zęby mądrości ma z nimi tylko kłopot. Zresztą - zęby te często wyrzynają się w pozycji, która i tak uniemożliwia spełnianie ich funkcji. Ich wyrzynaniu zazwyczaj towarzyszy silny ból.

W wyniku braku miejsca w łuku zębodołowym, wyrastają często pod dziwnym kątem lub nie na swoim miejscu i wypychają inne zęby, albo mogą pozostać tylko częściowo wyrżnięte. Najgorzej jest, jeśli dziąsło częściowo przykrywa wystający ząb: między te dwie powierzchnie dostają się resztki jedzenia, trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia podczas mycia zębów. Bardzo łatwo wtedy o stan zapalny. Z uwagi na położenie najtrudniej jest do nich sięgnąć szczoteczką, w dodatku resztki pokarmu mają skłonność do gromadzenia się właśnie z tyłu szczęki. Zęby mądrości są więc najbardziej narażone na próchnicę i infekcje, które mogą z czasem się przenieść na sąsiadujące zęby.Z tych powodów dawniej lekarze zalecali prewencyjne usuwanie ósemek nawet u tych osób, którym nie sprawiały one żadnych problemów. Ostatnio jednak wielu stomatologów odeszło od tego rodzaju praktyk - można wśród nich usłyszeć opinię, że zdecydowaną większość operacji usunięcia ósemki wykonuje się zupełnie niepotrzebnie. Przeciwnicy pochopnego wyrywania zębów wskazują na ból, krwawienie i silną opuchliznę po operacji. Niezależnie od tego, czym należy tłumaczyć zmiany budowy szczęki, faktem jest, że dziś ósemki z trudem się w niej mieszczą  W wyniku braku miejsca w łuku zębodołowym, wyrastają często pod dziwnym kątem lub nie na swoim miejscu i wypychają inne zęby, albo mogą pozostać tylko częściowo wyrżnięte.

Źródło: www.dentysta.eu