Japońskim naukowcom udało się wyhodować zupełnie nowe zęby.Na razie tylko u myszy, ale jak sami zapowiadają, to rewolucyjne odkrycie ma szansę powodzenia również w przypadku ludzi - donosi portal supermozg.gazeta.pl

Badanej myszy wszczepiono specjalnie spreparowane komórki, z których zbudowany jest ząb. Dzięki temu w miejscach ubytku pojawiły się zupełnie nowe zęby trzonowe. Wcześniej inni badacze podejmowali podobne próby, ale metoda była trochę odwrotna. Najpierw z komórek tworzono ząb, a potem go wszczepiano. Wynik nie dawał jednak dobrych efektów, ponieważ zęby były słabe i nie miały odpowiedniej budowy - czytamy na portalu.


Zęby, które wyhodowali specjaliści z trzech japońskich uniwersytetów oraz z firmy Organ Technologies, jakościowo nie różnią się od naturalnych. Mają prawie identyczny kształt, strukturę, są również unerwione. Oznacza to, że w przypadku utraty zęba stałego, istnieje możliwość zastąpienia go nowym, bionicznym (łączącym organizm żywy z techniką). Tą metodą będzie można również leczyć poważne choroby zębów. Zamiast plombowania czy borowania, po prostu wstawi się nowy ząb. Takie decyzje będą zależne od opłacalności zabiegu.

 

Żródło: www.nowygabinet.pl