Wyrzynanie się pierwszych ząbków u dziecka jest dla niego i jego rodziców trudnym okresem. Ząbkowanie zaczyna się najczęściej około czwartego miesiąca życia. Pierwszym objawem jest swędzenie dziąseł, później pojawi się ból, który dla maluszka jest ciężki do zniesienia. Przejawia się to w jego zachowaniu płaczu, marudzeniu, trudnościami z zaśnięciem. Warto więc zastosować kilka sposobów, które mogą mu przynieść ulgę.

dzieci ząbkowanie                                                   

  Dziecko w tym okresie powinno mieć możliwość gryzienia smoczka albo specjalnego gryzaczka napełnianego chłodną wodą, w ten sposób łagodzi owo swędzenie. W późniejszym czasie, jeśli z powodu wyżynania zębów ma problemy z jedzeniem pokarmów mniej rozdrobnionych na pewien czas można powrócić do jedzenia różnorakich papek czy jogurtów. Również lekko schłodzone potrawy przyniosą maluchowi ulgę.

  Jeśli te domowe sposoby będą niewystarczające można stosować różne sprawdzone środki farmaceutyczne. Najpopularniejszy jest Paracetamol dla dzieci w formie syropu lub w postaci czopków. Popularne są również Nurofen i Panadol w wersji dla najmłodszych.  Dodatkowo leki te zmniejszają gorączkę, która nierzadko pojawia się przy ząbkowaniu. Do smarowania dziąseł służą różne żele o działaniu znieczulającym i przeciwzapalnym, np. Bobodent, Dentinex. Dobrze jest stosować te środki przed zaśnięciem dziecka, aby zapewnić mu spokojną noc.

     Wielu rodziców zastanawia się co robić, gdy zęby mleczne ich dzieci zaczynają się psuć?

Często można spotkać się ze stereotypem, że nie warto ich leczyć, bo przecież i tak same wypadną.

Takie myślenie jest jednak szkodliwe dla małych pacjentów. Nieleczona próchnica może prowadzić do bolesnych stanów zapalnych. Poza tym jak każda choroba w przypadku gdy pozwolimy jej się rozwinąć, będzie negatywnie wpływała na cały organizm, nie mówiąc już o pozostałych zębach. Próchnica ma tendencję do rozszerzania się na całość uzębienia.

  Już to powinno wystarczająco zmotywować do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Istnieje też możliwość przeniesienia choroby na zęby stałe.  Ale to nie wszystko. Aby zęby stałe rozwijały się prawidłowo, potrzebne jest zdrowie jamy ustnej oraz mleczaków, które powinny pozostać aż do momentu, gdy uzębienie zostanie wymienione w sposób naturalny. To wpływa również na zmniejszenie prawdopodobieństwa wad zgryzu.

  Takie warunki mogą być osiągnięte tylko wówczas jeśli wszelkie nawet najmniejsze ogniska próchnicy będą natychmiast leczone. Im dłużej się zwleka, tym leczenie jest bardziej niekomfortowe dla dziecka. Poza tym mleczaki, które długo pozostają nieusunięte i zdrowe wpływają pozytywnie na rozwój szczęki.  Wszystko przemawia za tym żeby mleczaki leczyć a nie wyrywać.

 Wyrzynanie zębów to nic innego jak przesuwanie się zęba w kości co jak łatwo się domyślić jest procesem bolesnym. Ząbkowanie u dziecka zaczyna się już w pierwszych miesiącach życia. Przyjęło się uważać że zęby mleczne pojawiają się ok 6-7 miesiąca, niemniej wszelkie odstępstwa są naturalne i zależą w dużej mierze od ogólnego rozwoju dziecka.

     Terminy wyrzynania się zębów mlecznych podane w miesiącach życia:

                        Szczęka (góra)    Żuchwa (dół)

Jedynki                 6 - 12               6 - 11
Dwójki                  6 - 16               7 - 18
Trójki                  15 - 24              14 - 23
Czwórki               10 - 19              10 - 20
Piątki                   21 - 31              21 - 23