Wyrzynanie się pierwszych ząbków u dziecka jest dla niego i jego rodziców trudnym okresem. Ząbkowanie zaczyna się najczęściej około czwartego miesiąca życia. Pierwszym objawem jest swędzenie dziąseł, później pojawi się ból, który dla maluszka jest ciężki do zniesienia. Przejawia się to w jego zachowaniu płaczu, marudzeniu, trudnościami z zaśnięciem. Warto więc zastosować kilka sposobów, które mogą mu przynieść ulgę.

dzieci ząbkowanie                                                   

  Dziecko w tym okresie powinno mieć możliwość gryzienia smoczka albo specjalnego gryzaczka napełnianego chłodną wodą, w ten sposób łagodzi owo swędzenie. W późniejszym czasie, jeśli z powodu wyżynania zębów ma problemy z jedzeniem pokarmów mniej rozdrobnionych na pewien czas można powrócić do jedzenia różnorakich papek czy jogurtów. Również lekko schłodzone potrawy przyniosą maluchowi ulgę.

  Jeśli te domowe sposoby będą niewystarczające można stosować różne sprawdzone środki farmaceutyczne. Najpopularniejszy jest Paracetamol dla dzieci w formie syropu lub w postaci czopków. Popularne są również Nurofen i Panadol w wersji dla najmłodszych.  Dodatkowo leki te zmniejszają gorączkę, która nierzadko pojawia się przy ząbkowaniu. Do smarowania dziąseł służą różne żele o działaniu znieczulającym i przeciwzapalnym, np. Bobodent, Dentinex. Dobrze jest stosować te środki przed zaśnięciem dziecka, aby zapewnić mu spokojną noc.