ciazaPodczas okresu ciąży przyszła mama powinna  kontrolować stan swoich zębów. Oprócz regularnych wizyt u stomatologa należy odżywiać się prawidłowo: ważne jest spożywanie dużej ilości witaminy C (owoce cytrusowe, kiwi, pomidory), D (produkty mleczne, jajka, wątroba) i wapnia (jogurt, mleko, ser), które pomagają w mineralizacji kości i zębów.

Przyjmowanie fluoru: wiadomo, że fluor pomaga zębom zwiększając odporność przeciw próchnicy. Jakaś część fluoru zostaje wprowadzona do organizmu wraz z pożywieniem, a zwłaszcza z wodą. Należy upewnić się, czy na obszarze, na którym mieszkamy, woda z wodociągu ma wysokie stężenie fluoru.  Radzimy używać pasty do zębów, która deklaruje duże stężenie fluoru. Użyteczne jest podczas ciąży wykonanie u dentysty profilaktyki fluorowej, która polega na  lakierowaniu zębów preparatem z  fluorem. Dobre efekty przynosi płukanie ust płynem fluorowym wieczorem po umyciu zębów.


Dbać o higienę zębów. Bardzo ważna jest optymalna higiena jamy ustnej, ponieważ podczas ciąży w organiżmie znajdują się wysokie stężenia hormonów. Działają one również na śluzówkę jamy ustnej. Dziąsła stają się bardzo czułe i wystarczy niewielka ilość bakterii aby spowodować np. stan zapalny dziąseł, które zaczynają krwawić podczas szczotkowania.

Ciąża jest z jednej strony wielkim i najczęściej radosnym wydarzeniem w życiu kobiety z drugiej zaś staje się również obciążeniem dla organizmu. W końcu od momentu poczęcia dziecka organizm mamy musi odżywiać nie tylko ją ale również malucha. Wiele kobiet boi się korzystać z pomocy dentysty w trakcie ciąży po to by nie zaszkodzić dziecku. Niejednokrotnie decydują się na znoszenie dolegliwości związanych z bólem zębów. Jest to jednak błędna decyzja, bo pogarsza tylko stan chorobowy uzębienia co negatywnie wpływa na cały organizm, również dziecka.
 W naszym gabinecie każdą pacjentkę w ciąży otaczamy szczególną troską. Wiemy, jakie środki i zabiegi można w danej sytuacji stosować a jakie nie. Dobrze postawiona diagnoza sprawi, że każda z Pań będzie mogła cieszyć się zdrowym uzębieniem i nie martwić, że leczenie zaszkodzi dziecku. Każdy stan chorobowy zębów da się wyleczyć w sposób bezpieczny dla obojga. Jednak wizyta u dentysty wówczas, gdy dolegliwości się pojawiają to zdecydowanie za mało. W trakcie ciąży działa wiele czynników wpływających negatywnie na zęby.

 Dlatego warto systematycznie przynajmniej raz na trymestr udawać się do gabinetu dentystycznego na kontrolę uzębienia. Dzięki temu będą mogły być Panie spokojne o stan swoich zębów.

Popularna jest opinia, że ciąża wyklucza stosowanie znieczulenia w trakcie leczenia zębów, gdyż jest to szkodliwe dla dziecka. Stąd wiele pacjentek ma w ogóle obawy przed wizytą u stomatologa w trakcie ciąży. Wystarczy jednak poczytać opinie specjalistów, by stwierdzić, że pogląd ten nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Niektórzy mówią, że środki znieczulające używane w gabinecie dentystycznym zawierają substancje, które sprzyjają obkurczaniu naczyń a co za tym idzie mogą spowodować skurcze macicy. Jest to po części prawda, jednak w przypadku znieczulenia miejscowego podana dawka leku jest na tyle niewielka, że taka możliwość istnieje tylko teoretycznie. Tym bardziej że owe skurcze może spowodować z dużo większym prawdopodobieństwem stres i obawa przed leczeniem bez znieczulenia.

Ponadto podawany środek nie przenika do krwi, a co za tym idzie nie jest rozprowadzany po całym organizmie, tak więc nie ma możliwości dotarcia do dziecka.  Zresztą postęp w tej dziedzinie medycyny jest dość duży, środki znieczulające coraz lepsze a co za tym idzie coraz bardziej neutralne dla pacjenta. Podsumowując – ciąża nie jest żadnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia miejscowego w leczeniu stomatologicznym.

Mamy nadzieję, że te wyjaśnienia rozwieją obawy Pań spodziewających się dziecka przed wizytą w naszym gabinecie. Zawsze zalecamy oczywiście wcześniejszą konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę.