ciazaPodczas okresu ciąży przyszła mama powinna  kontrolować stan swoich zębów. Oprócz regularnych wizyt u stomatologa należy odżywiać się prawidłowo: ważne jest spożywanie dużej ilości witaminy C (owoce cytrusowe, kiwi, pomidory), D (produkty mleczne, jajka, wątroba) i wapnia (jogurt, mleko, ser), które pomagają w mineralizacji kości i zębów.

Przyjmowanie fluoru: wiadomo, że fluor pomaga zębom zwiększając odporność przeciw próchnicy. Jakaś część fluoru zostaje wprowadzona do organizmu wraz z pożywieniem, a zwłaszcza z wodą. Należy upewnić się, czy na obszarze, na którym mieszkamy, woda z wodociągu ma wysokie stężenie fluoru.  Radzimy używać pasty do zębów, która deklaruje duże stężenie fluoru. Użyteczne jest podczas ciąży wykonanie u dentysty profilaktyki fluorowej, która polega na  lakierowaniu zębów preparatem z  fluorem. Dobre efekty przynosi płukanie ust płynem fluorowym wieczorem po umyciu zębów.


Dbać o higienę zębów. Bardzo ważna jest optymalna higiena jamy ustnej, ponieważ podczas ciąży w organiżmie znajdują się wysokie stężenia hormonów. Działają one również na śluzówkę jamy ustnej. Dziąsła stają się bardzo czułe i wystarczy niewielka ilość bakterii aby spowodować np. stan zapalny dziąseł, które zaczynają krwawić podczas szczotkowania.