Na czym polega?

  Lakierowanie polega na powlekaniu powierzchni zębów lakierami zawierającymi silne stężenie fluoru (od 0,1 do 6%). Przed zabiegiem oczyszcza się zęby specjalną, mechaniczną szczoteczką, później płucze je i osusza, a następnie pędzelkiem nakłada na nie lakier. Wszystko trwa od 5 do 10 minut. Lakier twardnieje, tworząc na zębach przezroczystą błonkę. Po lakierowaniu nie można nic jeść ani pić przez około godzinę. W tym dniu nie należy też szczotkować zębów. Lakier utrzymuje się na powierzchni zębów od kilku godzin do kilku dni. 

                                         

Jakie korzyści przynosi?

  Ten zabieg wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze na próchnicę. Lakierowanie zębów redukuje ją aż do 75%.Codzienne czyszczenie pastą z fluorem, stosowanie nici dentystycznej i płukanki do jamy ustnej nie wystarczają.  Lakier fluorkowy ma o wiele wyższe stężenie fluoru niż ogólnodostępne preparaty.
Wystarczy pokryć nim zęby dwa razy do roku, by znacznie zmniejszyć ryzyko próchnicy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, trwa najwyżej 15 minut.


Kiedy należy lakierować i jak często?

  Zawsze wtedy, gdy zależy Państwu na wzmocnieniu zębów i uchronieniu ich przed próchnicą. Po każdym profesjonalnym czyszczeniu zębów, po szlifowaniu zębów pod korony i mosty, a także w chorobach przyzębia (przy odsłoniętych szyjkach zębowych). Wszystko zależy od indywidualnych skłonności do próchnicy. Rutynowo lakierowanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku. W przypadku wysokiego zagrożenia można częściej cztery razy w roku.


Dla kogo jest ten zabieg i jakie są wskazania?
- zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych - remineralizacja ognisk próchnicy     początkowej.
- zapobieganie próchnicy wtórnej wokół wypełnień, wkładów koronowych i uzupełnień protetycznych
- znoszenie nadwrażliwości szyjek zębowych.
- zapobieganie próchnicy w trakcie leczenia ortodontycznego (aparaty stałe i ruchome).