Szczotkowanie, używanie nici dentystycznej, dwie wizyty u dentysty w ciągu roku to podstawa w dbaniu o higienę jamy ustnej. Jednak zabiegi higieniczne nie zawsze sa nas w stanie uchronić przed choroba, jaką jest próchnica a naszym zębom zagraża o wiele więcej niebezpieczeństw.

Słabe zdrowie zębów nie zależy jedynie od tego, co aktualnie spożywamy. Naukowcy twierdzą, że historia zaczyna się znacznie wcześniej, bowiem już w brzuchu matki. Przyszłe mamy powinny wiedzieć, że ich dieta wpływa na rozwój zębów płodu. Słabe odżywianie podczas ciąży może spowodować, że dziecko będzie miało problemy z zębami w przyszłości. Pomiędzy 14 tygodniem a 4 miesiącem deficyt wapnia, witaminy D i A, białka i kalorii może spowodować wadę zębów.

Cukierki nie szkodzą zębom?


Naukowcy twierdzą, że nie od ilości spożywanego cukru zależy zdrowie zębów, ale od długości czasu, podczas którego cukier ma kontakt z zębami. Pewne badania pokazują, że nastolatki około 40 procent węglowodanów otrzymują ze słodkich napojów. Stałe spożywanie takich napojów powoduje wzrost ryzyka próchnicy zębów. Z kolei gazowane napoje bez cukru i kwaśne, jak na przykład lemoniada, choć bezpieczniejsze dla zębów, mogą jednak spowodować odmineralizowanie szkliwa zębów.

O mleczne zęby też trzeba dbać?

Powszechnie za normalne uważa się utratę przez dzieci zębów mlecznych spowodowaną próchnicą. Tymczasem okazuje się, że próchnica ta może uszkodzić także dopiero rozwijającą się koronę zębów stałych, rozwijających się pod nimi. Jeśli mleczaki wypadną przedwcześnie, nowe zęby mogą urosnąć nieprawidłowo ustawione i wymagają interwencji ortodonty.

Osteoporoza groźna dla zębów?

Do utraty zębów może doprowadzić również osteoporoza. Zęby są trzymane w żuchwie przez kości twarzy, które również mogą być zaatakowane przez osteoporozę. - Więc żuchwa może również odczuwać konsekwencje braku ważnych składników w diecie, takich jak wapń i witamina D i K.

Co jeszcze szkodzi?

Ponadto starsi i osoby w wieku średnim narażone są na próchnicę korzenia spowodowaną cofnięciem dziąseł. Powszechne użycie leków, takich jak: antydepresanty, leki moczopędne, przeciwhistaminowe i uspokajające, również zwiększa ryzyko uszkodzeń zębów przez zmniejszenie wydzieliny śliny. Palmer tłumaczy, że zmniejszona ilość śliny sprawia, że jama ustna oczyszcza się znacznie wolniej. Zagrożenie dla zębów znacznie wzrasta również u cukrzyków, którzy bardziej narażeni są na zapalenie dziąseł, które może doprowadzić do utraty zębów.