Przebarwienia zębów powstają najczęściej na skutek kontaktu szkliwa z jedzeniem, piciem lub innymi substancjami, które powodują zmiany koloru zębów. Na ogół wystarcza codzienna pielęgnacja aby usunąć osady z resztek pokarmowych. Istnieją też inne, poważniejsze przyczyny przebarwień zębów, które powodują konieczność czyszczenia ich u stomatologa.
W zależności od tego, z jakiego powodu przebarwienia powstają, można podzielić je na:

Przebarwienia zewnątrzpochodne
•Osady z resztek pokarmowych gromadzą się na powierzchni szkliwa zębów i mają wpływ na jego ciemnienie.
Można je łatwo usunąć, regularnie myć zęby i energicznie płukać po każdym posiłku wodą lub specjalną płukanką. Jeśli nie przyłożymy się do dokładnego oczyszczenia, osady stwardnieją i powstanie kamień nazębny. Konieczna jest wtedy wizyta u stomatologa, który usunie kamień mechanicznie.
•Picie dużych ilości kawy, herbaty, czerwonego wina, ciemnych soków owocowych - ich barwniki wnikają w strukturę szkliwa i powodują przebarwienia zębów. Podobnie potrafią zabarwić warzywa takie jak ziemniaki i pomidory, a także nikotyna.
Można na bieżąco zapanować nad tym procesem, stosując pasty wybielające. A kiedy przebarwienia nie chcą ustąpić, warto poddać się chemicznemu wybielaniu u dentysty.
•Leki stosowane w trakcie leczenia stomatologicznego np. chloroheksydyny, nadmanganian potasu, płyn Lugola mogą wpływać na zmianę koloru zębów.
Matowienie zębów, a później ich brunatnienie powoduje też fluoroza, choroba związana z działaniem na zęby zbyt dużych stężeń fluoru.

Przebarwienia wewnątrzpochodne
•Przebarwienia pojawiające się jako efekt uboczny przyjmowania antybiotyków z grupy tetracyklin przez kobiety ciężarne i dzieci.
Powstają po zadziałaniu antybiotyków na zawiązki zębów mlecznych lub stałych. Zabarwiają one zęby na żółto, szarobrązowo lub czarno. Zazwyczaj są bardzo trudne do usunięcia. W ich wypadku wybielanie może jedynie w niewielkim stopniu rozjaśnić zęby.
•Przebarwienia powstające pod wpływem urazów np.uderzenia. Ząb wtedy obumiera.
•Ciemnieją także zęby martwe. Trudno przywrócić im naturalny kolor, wybielanie chemiczne pomaga im nieznacznie.
•Postępująca próchnica zębów zabarwia je na nieestetyczny kolor żółty lub brunatny. Wybielanie chemiczne może je rozjaśnić tylko w niewielkim stopniu.
•Przebarwienia związane z wiekiem. Wraz z upływem lat, gdy szkliwo ulega powolnemu ścieraniu, zęby przybierają barwę od żółtej do brązowej.