Wybielanie zębów cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów pragnących mieć zdrowe i białe zęby. Biały uśmiech to atrybut zdrowia i urody, jest on nieodłącznym elementem wizerunku zarówno prywatnego jak i zawodowego.

Profesjonalnych i skutecznych metod wybielania jest kilka. Jedną z najpopularniejszych jest wybielanie zębów przy użyciu lampy C-Bright która przyśpiesza działanie preparatów wybielających, aplikowanych bezpośrednio na zęby. Skracając wybielanie do jednej wizyty, metoda z użyciem lampy wybielającej  daje rewelacyjne efekty - zęby można wybielić nawet o kilka odcieni.

Pacjenci zainteresowani wybielaniem oczekują by efekt zabiegu był widoczny i trwały. Uzyskany efekt zależy od diety oraz rodzaju przyjmowanych pokarmów i może być widoczny nawet przez kilka lat. Sam zabieg jest bezpieczny, nie uszkadza szkliwa oraz nie powoduje wystąpienia nadwrażliwości. Wybielanie tą metodą to najlepszy i najszybszy sposób na zapewnienie sobie białego uśmiechu.

Poniżej znajdziecie Państwo wszystkie potrzebne informacje na temat zabiegów jakimi można wybielić zęby. Postaramy się przybliżyć każdą metodę, opisać procedurę, czas trwania, ilość zabiegów i koszta.

 

Jak odbywa się zabieg wybielania zębów?

Pełny zabieg wybielania wraz z wywiadem i przygotowaniem pacjenta trwa ok 1 godz. Przed wybielaniem lekarz przeprowadza przegląd uzębienia, ocenia obecnośc osadu i kamienia nazębnego oraz instruje pacjenta na temat metody wybielania i zaleceń pozabiegowych. Przed nałożeniem żelu wybielajacego lekarz osłania wargi i język pacjenta wałeczkami stomatologicznymi oraz zabezpiecza dziąsła specjalnym światłoutwardzalnym płynnym koferdamem. Powyższe zabiegi całkowicie eliminują ewentualny kontakt wybielacza i błon śluzowych.


Samo wybielanie trwa 30-45 min i obejmuje 2 lub 3 zabiegi 15 minutowe w trakcie których żel wybielający jest poddawany działaniu zimnego światła lampy diodowej. Po każdym cyklu stomatolog oczyszcza żel i nakłada nową warstwę. Ostatni etap wybielania to całkowite oczyszczenie zębów oraz instrukcje dla pacjenta na temat tzw "białej diety" obowiązującej po zabiegu.

Najczęściej zadawane pytania na temat wybielania zębów.

- Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? - Wybielanie zębów wykonane pod  opieką lekarza stomatologa jest całkowicie bezpieczne dla zębów i dziąseł.  Jedyną uciążliwością mogącą wystąpić po wybielaniu to przejściowa nadwrażliwość zębów, ustępująca zwykle po ok. 24 godzinach.

- Jak należy się przygotować do wybielania zębów? - Przed wybielaniem powinno się oczyścić zęby z kamienia i osadu.

- Czy są przeciwwskazania do wybielania? - Przeciwwskazaniem do wybielania są: cukrzyca, ciąża, okres karmienia, choroby przyzębia, alergia na utleniacze, glicerynę i żywice poliakrylowe, choroba Parkinsona, epilepsja, wiek poniżej 16 roku życia.

- Mam wrażliwe zęby, czy wybielanie pogorszy ich stan? - Miejsca wrażliwe należy zgłosić lekarzowi który powinien zabezpieczyć je tzw. "płynnym koferdamem".

- Czy próchnica zębów uniemożliwia wybielanie?  - Przed  rozpoczęciem wybielania należy zabezpieczyć ogniska próchnicy a ubytki należy wypełnić estetycznymi kompozytami dopiero po wybieleniu zębów.

- Czy plomby i korony zostaną wybielone? - Wybielone zostaną tylko zęby, natomiast plomby i korony nie zmienią koloru, dlatego wszelkie leczenie oraz wymianę wypełnień należy dokonać po wybielaniu (najwcześniej 14 dni od zabiegu).

- Jak długo utrzymuje się efekt wybielania? - Efekt wybielania utrzymuje się od około pół roku - jest to zależne od przyzwyczajeń żywieniowych, stopnia higieny jamy ustnej i uwarunkowań osobniczych. Po tym okresie zabieg można powtórzyć. Dobrym rozwiazaniem podtrzymującym efekt wybielania lampą jest stosowanie 10% żelu wybielającego w warunkach domowych.

- Jak dbać o zęby po wybielaniu? - Po zabiegu wybielania obowiązuje tzw. 48 - godzinna biała dieta, w tym czasie należy wystrzegać się kawy, herbaty, papierosów, ciemnych soków i innych "kolorowych" napojów i pokarmów. Okres "białej diety" należy czasem wydłużyć do dwóch tygodni.