Piaskowanie zębów to całkowicie bezpieczny, trwający ok. 15-20 minut zabieg z pogranicza profilaktyki i stomatologii estetycznej. Polega na usunięciu ze szkliwa osadów oraz przebarwień powstałych na skutek działania kawy, herbaty czy tytoniu, używając do tego strumienia drobin węglanu sodu, rozpylanych wraz z wodą pod ciśnieniem w jamie ustnej.

 

 Jest to zabieg, który ma wspomóc oczyszczenie szkliwa. Osoby, u których regularnie zbiera się osad i tworzy kamień nazębny, oraz noszące aparaty ortodontyczne powinny piaskowanie traktować jak zabieg wykonywany okresowo, raz na kilka miesięcy.

 

   piaskowanie_przed     piaskowanie_po                      

 

Najistotniejszym z punktu widzenia pacjenta plusem piaskowania jest jaśniejszy kolor zębów i błyszcząca, gładka powierzchnia szkliwa. Stomatolog doceni zaś oczyszczenie uzębienia i trudno dostępnych szczoteczką miejsc z niebezpiecznego nalotu.

Część z pacjentów uskarża się na niezbyt przyjemny smak proszku czyszczącego i na nadwrażliwość zębów i dziąseł pojawiającą się po zabiegu. Dyskomfort smakowy może być mniejszy, jeśli dentysta zastosuje proszek z dodatkiem substancji aromatyzujących; uwrażliwienie tkanek mija zaś w krótkim czasie od zakończenia zabiegu.

                                                                                                                        Piaskarka