Protezy dentystyczne są od lat stosowane. Czym się charakteryzują ? Jakie protezy są obecnie stosowane i dlaczego.

Protezy dentystyczne stosowane są od wieków. Pierwsze dane dotyczą kultury Etrusków, znane są konstrukcje oparte na kości słoniowej, złocie. Czemu maja służyć protezy dentystyczne? Protezy zębowe mają za zadanie chronić uzębienie resztkowe i układ żucia co ma wpływ na cały organizm człowieka jak też chronić narząd żucia (kości ,stawy) co ma szczególne znaczenie w przypadku protez całkowitych kiedy pacjenci utracili wszystkie zęby . W obu przypadkach wykonanie protezy dentystycznej jest leczeniem. Pacjentów nurtuje pytanie która proteza jest lepsza? Odpowiedź nie jest prosta. Zależy to od indywidualnych wskazań. Innym bardzo ważnym aspektem dna który pacjenci zwracają uwagę jest estetyka i wygoda!! TUTAJ NALEŻY ZAZNACZYĆ, ŻE Z PUNKTU WIDZENIA MEDYCYNY WSPOMNIANE ASPEKTY NIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE. Dlatego też w praktyce spotykamy szereg rozwiązań kompromisowych.

Najczęściej spotykane protezy możemy podzielić na :
PROTEZA SZKIELETOWA : w praktyce 99% tych protez nie jest prawdziwymi protezami szkieletowymi a jedynie konstrukcjami opartymi na metalu. Prawdziwą protezę szkieletową projektuje lekarz stomatolog na podstawie analizy pantomogramu (pozycji zębów względem kości) oraz analizy zgryzu (artykulator, łuk twarzowy). W rzeczywistości protezy te są protezami częściowo osiadającymi a nie szkieletowymi. Ich działanie jest tym lepsze im mają mniejszy wpływ destrukcyjny na zęby pacjentów. Dotyczy to zarówno protez z klamrami metalowymi jak też tzw. protez z zamkami. Zamki stosowane w tzw. protezach bezklamrowych mają znaczenie jedynie estetyczne a nie medyczne. Należy pamiętać, że protezy szkieletowe mogą różnić się między sobą. Rodzajem użytego metalu, akrylu i zębów. Ma to wpływa na jakość protezy i jej cenę. Pamiętajmy PROTEZA MA CHRONIĆ ZĘBY A NIE TRZYMAĆ SIĘ NA PODŁOŻU ICH KOSZTEM !!!

 

PROTEZY AKRYLOWE- protezy osiadające lub częściowo osiadające. Mogą być stosowane w wielu przypadkach. O ich jakości decyduje rodzaj użytego akrylu, typ zębów oraz technika wykonania. Protezy wykonane z przezroczystego akrylu wcale nie są lepsze !! Protezy te mogą być zaopatrzone w klamry metalowe lane lub doginane, elastyczne, przezroczyste albo mogą nie posiadać klamer.

 

PROTEZY ELASTYCZNE- protezy osiadające lub częściowo –osiadające o zwiększonej estetyce i wytrzymałości. Protezy te wykorzystują właściwości materiałów typu nylon (flex star), valplast lub polyamidów np. duraflex lub tworzyw acetalowych np. duracetal. Użycie tych materiałów ma za zadanie zwiększyć estetykę i wygodę pacjenta jak też zmniejszyć działanie destrukcyjne klamer na uzębienie resztkowe.

 

PROTEZY ZŁOŻONE/HYBRYDY- protezy wykonane z kilku tworzyw np. metal/duracetal lyb metal/duraflex w tych przypadkach proteza zwana potocznie szkieletową uzyskuje wyższą estetykę jak też działanie często destrukcyjne metalowych klamer jest zminimalizowane poprzez zastosowanie elementów elastycznych o lepszych właściwościach i estetyce

 

PROTEZY CAŁKOWITE- stosowane w przypadku całkowitych braków uzębienia. O ich jakości decyduje technika leczenia jak też rodzaj użytego tworzywa : typ akrylu, polyamidu, rodzaj zębów, sposób wykonania. Mogą być zaopatrzone w miękką część dośluzówkową wykonaną np. z silikonu, akrylu PEMA, hybrydu Impak.

 

Dodatkowymi elementami wpływającymi na rodzaj, jakość, konstrukcję protezy są różnego rodzaju podścielacze protez, które czasowo zwiększają zarówno jakość przylegania i wygodę protez. Warto też wspomnieć o konstrukcjach protez opartych na mini implantach, teleskopach, osłonkach ovendenture. Obecnie od klku lat cieszą się powodzeniem nakładki snaponsmile wykonane z duracetalu. Pomimo tego, że rozwój prac protetycznych umożliwił szereg rozwiązań najważniejsza zasada jest od lat znana , „ żadna proteza nie zastąpi własnych zębów”. Potoczne myślenie, że proteza „której nie można nosić” jest zła jest definitywnie błędne!! W wielu przypadkach pacjenci noszący jedną protezę zwiększają efekt szkodliwy kosztem estetyki. Należy o tym pamiętać !!!