Jeszcze niedawno średnio uszkodzonego zęba od razu usuwano, twierdząc, że i tak nie opłaca się go ratować. Teraz leczy się i odtwarza zęby, z których już mało co zostało w dziąśle, a nawet wszczepia sztuczne zęby. Stomatologiczne sztuczki kamuflowania ubytków nie są tanie. Są jednak warte swej ceny, ponieważ ich efektem jest piękny uśmiech i zdrowszy organizm. Oto, w czym można wybierać, poszukując idealnej dla siebie metody maskowania niedoskonałości i niekompletności uzębienia:

1.Licówka – indywidualnie dopasowana do każdego zęba cienka warstwa porcelany lub materiału pokrytego porcelaną. Przypomina maskę nakładaną na ściankę zęba, mocowaną na cemencie dentystycznym. Zakłada się ją tylko na zdrowe, wyleczone, nie zniszczone próchnicą, oszlifowane i idealnie gładkie powierzchnie. Etapy zabiegu: szlifowanie zęba, wykonanie wycisku, nałożenie tymczasowej nakładki, a później gotowej licówki. Koszt: ok. 1000 zł/szt. Efekt: zęby piękne, równe i o wyrównanej kolorystyce.

Koszt: 600 -1000.

2.Implant – sztuczny korzeń, przypominający korzeń zębowy, z osadzoną na nim sztuczną koroną zęba. Najsolidniejsze implanty są z tytanu z koronami pełnoceramicznymi. Wszczepia się je w kość w miejscu ubytku – stabilizują resztę uzębienia, do złudzenia przypominają zęby prawdziwe. Etapy zabiegu: wszczepienie w kość korzenia implantu, zszycie dziąsła, a po wrośnięciu korzenia w kość – założenie korony.

Koszt: 3000 - 6000.

3.Korona - to mocowane na stałe wypełnienie brakującej części zęba. Dzięki koronom można odbudować i korygować kształt zęba i zabezpieczać jego powierzchnie. Można je nakładać na zęby martwe, po leczeniu próchnicy, z dużymi ubytkami. Etapy zabiegu: szlifowanie zęba, robienie wycisku, przymiarka korony, mocowanie na stałe. Rodzaje koron:
* pełnoceramiczne – w całości wykonane z porcelany, świetnie imitujące prawdziwe zęby;
* stalowe, złote – powlekane porcelaną.

Koszt: 600 - 1200 zł.

4.Most – konstrukcja wypełniająca dziurę po zębie. Składa się z 2 koron i przęsła - wypełnienia. Korony zakładane są na zęby sąsiadujące z wypełniającym dziurę przęsłem. Etapy zabiegu: Szlifowanie zębów pod korony, robienie wycisku, przymiarka mostu i mocowanie na stałe. Koszt zależy od ceny koron.


Źródło: „Olivia”