W czasie pierwszej wizyty u stomatologa lekarz ocenia stan uzębienia, jego jakość oraz stan dziąseł. Wykonuje się także zdjęcia rentgenowskie panoramiczne i trójwymiarowe szczęki. Przy pierwszym spotkaniu dentysta sprawdza również jakie są oczekiwania i obawy pacjenta, określa potrzebną ilość implantów oraz najlepszą metodę leczenia.


 Po wstępnym badaniu, jeśli okaże się, że szczęka pacjenta nie jest wystarczająco szeroka, aby umieścić w niej implanty, stomatolog może zaproponować jej rozszerzenie, czyli zabieg chirurgiczny zwany augmentacją. W takim wypadku wszczepienie implantu musi zostać odłożone w czasie o około pół roku do roku -  do czasu zagojenia rany pooperacyjnej.


 Zabiegu wszczepienia implantu nie można przeprowadzić w wypadku niektórych chorób. Jeśli jest to tylko infekcja, na przykład przeziębienie, czy opryszczka zostanie Ci zaproponowane przełożenie zabiegu na inny termin. Jeśli jednak jesteś posiadaczem sztuczne stawy, naczynia lub zastawkę stomatolog może przepisać Ci antybiotyk, który będziesz musiał przyjmować, aby nie doprowadzić do infekcji.