bol_zeba-pani

Czasami po zakończeniu leczenia i wypełnieniu zęba, pacjent przez kilka dni może odczuwać ból, który jest objawem naturalnym. Nie każdy jednak o tym wie, stad normalną reakcją jest pojawienie się wówczas niepokoju i podejrzenia, że może stomatolog nie wyleczył zęba prawidłowo.

Najczęściej jednak nie to jest powodem owego stanu. Wiele zależy od tego, jak głęboko dotarła próchnica. Im jest głębsza, tym większe prawdopodobieństwo, że dostała się w okolice miazgi zęba. W takiej sytuacji nerw będzie reagował początkowo na wszelkie podrażnienia ubytku (resztki jedzenia) oraz na samo oczyszczanie zęba i materiały użyte do wypełnienia ubytku. Gdy nerw jest podrażniony, pacjent może odczuwać ból, który jednak po pewnym czasie samoistnie mija. Tak samo przecież jest w przypadku każdej innej rany w naszym organizmie.

Drugą przyczyną może być czasowa nadwrażliwość. Pojawia się ona na skutek działania preparatów służących do przemywania i wytrawiania zęba w celu ostatecznego pozbycia się bakterii przed wypełnieniem ubytku. Po takim zabiegu ząb może reagować bólem podczas nagryzania albo też w przypadku kontaktu z zimnymi lub gorącymi potrawami czy napojami. Niezależnie od tego, która z dwu wymienionych przyczyn wystąpiła, nie ma powodów do niepokojów.

W przypadku gdy ból nie przechodzi po kliku dniach lub jest coraz bardziej dotkliwy, prosimy o umówienie się na wizytę w celu zdiagnozowania jego źródła i zaradzenia dolegliwości.